3,2,1… Start! 2 liga rusza do boju.

Udostępnij:

51 dni temu piłkarze Znicza uratowali dla Pruszkowa 2 ligę. Uratowali, bo inaczej nazwać sytuacji nie można. Na stadionie przy ulicy Bohaterów Warszawy 4 piłkarze prowadzeni przez Michała Kaletę pokonali ROW Rybnik 3-0. W ostatnim spotkaniu sezonu żółto-czerwoni mieli wszystko w swoich nogach. Zwycięstwo dawało spokojne utrzymanie, przy każdym innym wyniku pruszkowianie musieli oglądać się na inne zespoły walczące o utrzymanie. Bramki w tym spotkaniu strzelali Marcin Rackiewicz, Maciej Machalski oraz Paweł Tarnowski. Znicz miał ułatwione zadanie, gdyż Rybniczanie przyjechali z mocno treningowym nastawieniem. Piłkarze Marcina Parasoła byli pewni utrzymania i dla nich było to spotkanie o przysłowiową pietruszkę.

Żółto-czerwoni skorzystali z prezentu i utrzymali się w 2 lidze, choć samo spotkanie tempem i jakością nie porwało.

Z klubem w trakcie sezonu pożegnał się Dariusz Żuraw. Po rundzie wiosennej klub znajdował się  na 7 miejscu w tabeli, jednak z każdą wiosenną kolejką spadał aż znalazł się w strefie spadkowej. Włodarze z BW4 postanowili wstrząsnąć zespołem i wpuścić do szatni nowe spojrzenie. Swoiste gaszenie pożaru powiodło się. Michał Kaleta utrzymał pruszkowian w drugiej lidze ale posady nie utrzymał.

W nowym sezonie Znicza Pruszków poprowadzi stary dobry znajomy piłkarzy Andrzej Prawda.

Jak to zwykle bywa na tym szczeblu rozgrywek w trakcie letniego okienka transferowego wielu piłkarzy odeszło, wielu klub z Pruszkowa zasiliło. Do Poznania wrócił Marcin Wasilewski , Mateusz Stryjewski zasilił szeregi GKSu Bełchatów a młody napastnik, Kamil Włodyka przeniósł się do Gryfa Wejherowo.

Jeśli chodzi o nowych graczy, którzy w nadchodzącym sezonie założą żółto-czerwoną koszulkę, klub postawił na mieszankę doświadczenia i młodości. Młodość wspierana jest przez pruszkowskie rezerwy oraz zespół juniorów. Do pierwszego składu dołączyli: Arkadiusz Pyrka i Krystian Mianowicz. Z popularnych traktorków, czyli Ursusa Warszawa do Znicza przeszedł Jakub Kabala, 29 letni pomocnik rozegrał w minionym sezonie 31 pełnych spotkań w 3 lidze.

Z niedawnego boiskowego rywala – ŁKSu- do Pruszkowa przeniósł się 32 letni Przemysław Kocot. W barwach klubu z al. Unii rozegrał 20 pełnych spotkań i strzelił jednego gola. Z warszawskiej Polonii do Pruszkowa wrócił Marcin Bochenek, 27 letni obrońca w żółto-czerwonych barwach rozegrał dwa sezony 2012/2013 i 2013/2014. Po przygodzie w ekstraklasie i 1 lidze do Pruszkowa wraca Dariusz Zjawiński, 31 letni napastnik, były król strzelców zaplecza ekstraklasy.  Dodatkowo kontrakt podpisał Adrian Małachowski. 20-latek od początku 2018 roku rozegrał w barwach Znicza 14 pełnych spotkań w pierwszej ’11”.

Transferowa karuzela w 2 lidze robi wrażenie. Z Pogoni Siedlce odeszło 17 zawodników a zakontraktowano 18 nowych. Podobnie w GKS-ie Katowice. Na tym tle zespół z Pruszkowa wypada blado ale nie sztuka jest przecież iść w ilość ale w jakość. Miejmy nadzieje że mieszanka doświadczenia i rutyny oraz młodzieńczej fantazji da kibicom z BW4 spokojny sezon. Nikt głośno oczywiście nie mówi o awansie, bo na ten klub z Pruszkowa zwyczajnie nie stać finansowo ale utrzymanie bez nerwów w końcówce było by wskazane i jest w zasięgu piłkarzy z BW4.

Pierwszy test już dzisiaj. Znicz Pruszków wyrusza do Rzeszowa by podjąć tamtejszą Resovie. Beniaminek 2 ligi w cuglach wygrał swoją grupę w niższej klasie rozgrywkowej i awansował szczebel wyżej. Dobry początek sezonu jest ważny tak dla morale jak i kibiców, którzy chcieli by zobaczyć zespół walczący i przed wszystkim skuteczny. O ile o spełnienie pierwszego postulatu nie będzie trudno, o tyle drugi może być problematyczny. Piłkarze Znicza mieli problem z skutecznością co odbiło się na miejscu w tabeli. Miejmy nadzieje że w trakcie wakacji popracowali nad tym.

Początek spotkania o godzinie 17:30 w Rzeszowie.

Ten sezon będzie wyjątkowy dla wielu piłkarzy z innego powodu. W 2 lidze zagra łódzki Widzew. Dla wielu zawodników będzie to być może jedyna okazja do zagrania na nowoczesnym stadionie przy akompaniamencie  18 000 widzów. Liczba sprzedanych karnetów robi wrażenie. Mecz z tak wielką firmą jest dodatkowym motywatorem i wiele ekip będzie próbowało urwać punkty łódzkiej ekipie.

Z ciekawostek. Wszystkie spotkania 2 ligi będzie teraz można oglądać w internecie. Powołana spółka 2 Liga Polska zdecydowała że będzie można wykupić w systemie PPV dostęp do pojedynczych spotkań. Koszt 12 zł. Czy to dobry pomysł? Czas pokaże.

 

Mateusz Limiera

foto: Piotr Tomaszewski/archiwum

Udostępnij:

Komentarze