Brwinowski świadek historii

Udostępnij:

W piątek (11.05) na Pszczelinie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika-głazu Tadeusza Kościuszki, który staraniem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, przy współpracy Gminy, został przeniesiony w miejsce godne pamięci.

Przypomnijmy W 1917 r. w sąsiedztwie Szkoły Rolniczej w Pszczelinie usypano kopiec upamiętniający setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, na którego wierzchołku ustawiono duży kamień z wykutym napisem:

“Naczelnikowi Tadeuszowi Kościuszce Pszczeliniacy 1817-1917”.

Kopiec nie zachował się do naszych czasów, ale przetrwał pamiątkowy głaz, przemieszczony w inne miejsce, ale nadal w sąsiedztwie szkoły. Po wielu latach szkoła została zlikwidowana. Chcąc zadbać o ten pomnik a jednocześnie zachować charakter miejsca, w ubiegłym roku Gmina Brwinów wraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, podjęli decyzję o przeniesieniu pomnika o kilkadziesiąt metrów, czyli właśnie na teren CDR. Tak właśnie stało się w piątek, a w uroczystościach poza władzami gminy uczestniczyli także przedstawiciele Prezydenta RP i Ministra Rolnictwa, absolwenci szkoły i mieszkańcy Pszczelina.

A. Kopczyński

fot. facebook/ Arkadiusz Kosiński 

Udostępnij:

Komentarze