Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Udostępnij:

28 września zapraszamy na tegoroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez, Powiat Pruszkowski oraz Miasto Pruszków i Muzeum Dulag 121 we współpracy z Fundacją „Sztafeta”. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 13. na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121, przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie, pod Pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”. O godzinie 14.30 będzie miał miejsce  koncert zatytułowany „Dziesięć Kroków – Memoriał Warszawski 1944”.  Tegoroczne Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc, które odbędą się 28 września 2019 są, od  czasów zakończenia II wojny światowej, w Pruszkowie patriotyczną tradycją.  To przez obóz utworzony przez Niemców na terenie pruszkowskich Warsztatów kolejowych przeszła ludność cywilna Warszawy wypędzona podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Szacuje się, że było to 650 tysięcy ludzi. W obozie Dulag  121 doświadczyli oni  głodu i cierpienia, tu byli brutalnie segregowani i wysyłani do obozów śmierci, obozów pracy przymusowej i na tułaczkę do Generalnego Gubernatorstwa.  Przetrwali ten tragiczny czas swej gehenny dzięki ofiarnej  pomocy ludności Pruszkowa i okolicznych mieszkańców udzielanej zarówno na terenie samego obozu przejściowego jak i poza nim.

Co roku pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”  spotykamy się by upamiętnić  losy ludzi, którzy byli więźniami obozu Dulag 121 i tych, którzy nieśli im pomoc.

Zapraszamy na tegoroczne uroczystości.

Program Obchodów:

1. OFICJALNE UROCZYSTOŚCI POD POMNIKIEM „TĘDY PRZESZŁA WARSZAWA” – Godz. 13.00 -14.30

  • Wystawienie posterunku pod pomnikiem
  • Wprowadzenie pocztów sztandarowych
  • Odśpiewanie Hymnu RP
  • Polowa Msza św. odprawiona pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, koncelebrowana przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego,
  • Przemówienia
  • Apel Pamięci
  • Ceremonia złożenia wieńców i kwiatów
  • Odprowadzenie pocztów sztandarowych

Uroczystości odbędą się w asyście wojskowej Reprezentacyjnej Kompani Wojska Polskiego.

2. KONCERT „DZIESIĘĆ KROKÓW – MEMORIAŁ WARSZAWSKI 1944” – Godz. 14.30

Na koncert, upamiętniający losy ludności cywilnej powstańczej Warszawy, składają się utwory, które powstały specjalnie na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego w oparciu o wspomnienia więźniów obozu Dulag 121, a także fragmenty opowieści Świadków Historii, odczytane przez aktorów. Słowa tekstów, opisujące codzienne zmagania mieszkańców Warszawy w powstańczej i popowstańczej rzeczywistości, ich ludzkie, często bohaterskie, postawy na miarę wyzwań tamtego czasu, pozwalają na refleksyjne zatrzymanie się nad gehenną życia w walczącym mieście, wypędzenia oraz tułaczki w nieznane.

Słowa piosenek i scenariusz: Anna Żochowska
Muzyka: Dariusz Budkiewicz
Wykonawcy: Ewa Dałkowska, Marek Piekarczyk, Barbara Lubos, Dariusz Kowalski, Marcin Januszkiewicz, Weronika Kowalska, Małgorzata Walenda, Małgorzata Hutek
Muzycy: Dariusz Budkiewicz, Stefan Machel, Paweł Pawłowski, Karol Pyka

Informacje dodatkowe:

Wjazd dla samochodów możliwy przez główną bramę Millenium Logistic Park (3 Maja 8) do godziny 12.45. Harcerze i strzelcy wskazywali będą miejsca parkingu.

Bardzo prosimy o zgłoszenia delegacji kwiatowych oraz pocztów sztandarowych do Biura Zarządu Powiatu – pod nr tel. (22) 738-14-48 lub na adres mailowy biuro.zarządu@powiat.pruszkow.pl do 25 września. Gotowość pocztów sztandarowych o godzinie 12.45.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia dostępne w Muzeum Dulag 121 tel.: (22) 758 86 63; kom: 696-591-295; dulag@dulag121.pl

 

PATRONEM MEDIALNYM JEST POPRADIO

Udostępnij:

Komentarze