Epidemia superbakterii New Dehli na Mazowszu

Udostępnij:

Jest odporna na niemal wszystkie antybiotyki i wywołuje zapalnie płuc, infekcje dróg moczowych oraz kości i stawów. U małych dzieci także zapalenie opon mózgowych. W skrajnych wypadkach zakażenie superbakterią Klebsiella pneumoniae New Dehli może doprowadzić do sepsy.

Pierwsze przypadki odnotowano w Indiach, Bangladeszu i Pakistanie. Do Polski bakteria dotarła ponad 4 lata temu, a dzisiaj w Warszawie i okolicach niestety mamy już do czynienia z epidemią New Dehli. Do większości zarażeń dochodzi na terenie szpitali. Mówi mikrobiolog i prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej, dr Tomasz Ozorowski:

Do zarażeń dochodzi w szpitalach, które nie stosują się odpowiednio do zasad higieny. U większości pacjentów superbakteria się nie ujawnia, jeśli jednak dojdzie do zapalenia płuc, czy innych wspomnianych chorób, to leczenie jest bardzo trudne, bo właściwie nie działają żadne antybiotyki.

Co zrobić, żeby zahamować tę epidemię, wyjaśnia dr Tomasz Ozorowski:

Dopóki w niektórych szpitalach na terenie Warszawy i okolic będą panowały warunki, jak w „trzecim świecie”, groźne bakterie i drobnoustroje będą się niestety nadal rozprzestrzeniały.

Marek Gutowski

fot. pixabay.com

Udostępnij:

Komentarze