Kontrowersyjna budowa osiedla w Pruszkowie

Udostępnij:

Mieszkańcy domów jednorodzinnych z ulicy Cegielnianej w Pruszkowie czują się oszukani. Tuż za ich ogrodzeniem powstaje osiedle budynków czteropiętrowych. 

Jak ustalił nasz reporter Piotr Tomaszewski Chodzi o budowę osiedla Lipowa-Ostoja, której historia sięga 2005 roku, wtedy do stawianych wzdłuż torów linii WKD 4 i 5 kondygnacyjnych budynków, została dołączona działka nr 232 w bliskim sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Trzy lata później firma deweloperska wystąpiła o warunki zabudowy na działce nr 232 również bloków 4 i 5 kondygnacyjnych. Mieszkańcy domków jednorodzinnych złożyli protest, argumentując, że tak wysokie budowle zasłonią im światło, zaburzą, intymność a nawet zakłócą odbiór programów telewizyjnych. W wyniku kompromisu zgodzili się na budynki trzy kondygnacyjne. Ostatecznie Prezydent Pruszkowa odmówił deweloperowi budowy tak wysokich bloków.

Kolejne lata to zmiana firm wykonawczych i ponowna prośba pełnomocnika dewelopera o scalenie działki nr 232 oraz pozwolenie na budowę bloków 5-cio kondygnacyjnych. W 2016 włączono działkę 232 do planów zabudowy 5 kondygnacyjnej. Po ponownym odwołaniu mieszkańców domków jednorodzinnych tym razem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego deweloper wycofał się z połączenia działek, ale zamieszanie w datowaniu pism między Kolegium Odwoławczym a pozwoleniem na budowę sprawiło, że firma przystąpiła do prac wykonawczych.

Mówią mieszkańcy przylegającej ulicy cegielnianej. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że jeden z domków jednorodzinnych oddalony jest od nowo budowanego bloku jedynie o 7 metrów, a to przyczyniło się do drobnego incydentu, który mógł zakończyć się jednak poważnym wypadkiem.

Należy dodać, że we wrześniu na terenie budowy doszło już do śmiertelnego wypadku. W czwartek 21-go września odbyło się na miejscu spotkanie komisji inwestycji Rady Miasta. Naczelniczka wydziału architektury nie umiała uzasadnić wydanej przez siebie zgody na budowę piętrowca. Mieszkańcy będą składać pozew zbiorowy, bo w ich ocenie przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy zostało naruszonych wiele przepisów prawa. Sprawę komentuje wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela

Konflikt mieszkańców ul Cegielnianej w Pruszkowie a deweloperem zaognia się a POPradio będzie na bieżąco przyglądać się sprawie.

Andrzej Kopczyński 

fot. Piotr Tomaszewski

Udostępnij:

Komentarze