Prawie 50 warszawskich ulic będzie miało zmienione nazwy

Udostępnij:

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zarządzenie, zgodnie z którym w ciągu najbliższych tygodni Aleja Armii Ludowej, czyli jedna z największych arterii Warszawy, ma zmienić nazwę na: Aleja im. Lecha Kaczyńskiego. Podobne zmiany czekają też 46 innych ulic na terenie stolicy, m.in. ulicę 17 stycznia w pobliżu Lotniska Chopina, która zostanie przemianowana na ulicę Komitetu Obrony Robotników. Z kolei ulica II Armii Wojska Polskiego na warszawskim Ursusie będzie miała dłuższą nazwę: Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

Wojewoda Mazowiecki chce w ten sposób realizować założenia tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Dawała ona czas urzędnikom warszawskiego ratusza i innych samorządów do 2 września, żeby zmienić nazwy które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. Wojewoda uznał, że warszawski samorząd źle wywiązał się z tego obowiązku. Z tego powodu w najbliższych tygodniach to pracownicy Urzędu Wojewódzkiego zajmą się zmianą nazw ulic.

Radni stołecznego ratusza z Platformy Obywatelskiej już zapowiedzieli, że odwołają się od zarządzenia wojewody, dotyczącego zmian nazw Alei Armii Ludowej oraz ulicy Dąbrowszczaków.

Marek Gutowski

fot. pixabay

Udostępnij:

Komentarze