Radiostacja koło Starych Babic wpisana do rejestru zabytków

Udostępnij:

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Jakuba Lewickiego dawna Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza została objęta ochroną prawną.

Zbudowana niedługo po I wojnie światowej stacja nadawcza na pograniczy Starych Babic i Warszawy była w swoich czasach uważana za cud techniki. Składała się z trzech części: Stacji Nadawczej w Babicach, Stacji Odbiorczej w Grodzisku Mazowieckim i Centralnego Biura Operacyjnego przy ulicy Fredry w Warszawie. Były tam nadawane i odbierane depesze i międzynarodowym zasięgu, obejmującym nawet Stany Zjednoczone.

Obiekt został wysadzony w powietrze przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Jak informuje biuro konserwatora, do dzisiaj z całego obiektu zachowały się fundamenty masztów antenowych, trzy betonowe wartownie i ruiny budynku nadajnika. Jak uzasadnił wojewódzki konserwator, obiekt koło Starych Babic nadal ma dużą wartość historyczną. Wpisanie go do rejestru zabytków to efekt wielomiesięcznych starań Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza.

Marek Gutowski

 
fot. By nieznany – Narodowe Archiwum Cyfrowe [1] sygnatura 1-G-5537, pochodzi z: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji, Domena publiczna, Link

Udostępnij:

Komentarze