Info lokalne: Piastowski Integracyjny Bal Karnawałowy [01/02/2023]

Za nami IV Piastowski Integracyjny Bal Karnawałowy. Do organizacji imprezy włączyło się Stowarzyszenie Nasz Piastów oraz wolontariusze piastowskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 3 i Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Do udziału w imprezie zostali zaproszeni podopieczni Stowarzyszenia Sprawni Razem i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pruszkowie, a zarazem mieszkańcy Piastowa. Zabawę poprowadził DJ Łukasz z Piastowa, rozpoczynając Bal polonezem. Piastowski Integracyjny Bal Karnawałowy w Trójce to tradycja przerwana jedynie przez pandemię. Integracja mieszkańców Piastowa była, jest i będzie zawsze ważna dla środowiska podejmującego się tego trudnego zadania.

Patronat honorowy nad IV Piastowskim Integracyjnym Balem Karnawałowym objęli Krzysztof Rymuza- Starosta Powiatu Pruszkowskiego oraz Pan Grzegorz Szuplewski- Burmistrz Piastowa.

Info lokalne: obchody likwidacji pruszkowskiego Getta [01/02/2023]

Za nami 82. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta. Mieszkańcy powiatu pruszkowskiego oraz przedstawiciele samorządów, instytucji kultury i oświaty upamiętnili symbolicznie, w niedzielę, 29 stycznia 82. rocznicę likwidacji getta. To czarna karta w historii Pruszkowa 1400 mieszkańców Pruszkowa pochodzenia żydowskiego zostało przetransportowanych do warszawskiego getta, ogromna większość z nich zginęła później w komorach gazowych obozu zagłady w Treblince, przeżyło zaledwie około 200 osób.

Organizatorem obchodów było muzeum Dulag 121,a w imieniu Rady i Zarządu Powiatu Pruszkowskiego kwiaty złożył Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski.

Info lokalne: nowa biblioteka na Ursynowie [01/02/2023]

Takiej biblioteki Ursynów jeszcze nie miał. W lokalu na Kabatach, które do sierpnia zajmowała filia przedszkola powstanie druga na osiedlu wypożyczalnia Ursynoteki. W czasach baby boomu przy ul. Polnej Róży na Kabatach powstała filia Przedszkola nr 201. Wyż demograficzny się skończył, na Ursynowie powstało nowe przedszkole, miasto postanowiło płacić za miejsca w przedszkolach prywatnych i problem z brakiem miejsc się skończył. Na Polnej Róży w ubiegłym roku swój pobyt w przedszkolu kończyło 22 dzieci, dzielnica postanowiła więc nie ogłaszać kolejnego naboru i zlikwidować filię.

200-metrowy lokal w budynku spółdzielni “Merkury” postanowiono przeznaczyć na inny cel: drugi na Kabatach oddział Ursynoteki. Dzielnica zaczęła już planowanie nowej biblioteki – będzie w niej część dla dzieci i młodzieży oraz część dla dorosłych. Po przyjęciu przez radę miasta uchwały o przesunięciu pieniędzy, co ma nastąpić 9 marca, rozpocznie się projektowanie. Gotowe są wstępne wizualizacje. Koszty adaptacji lokalu przy Polnej Róży będą znane po opracowaniu projektu. Prawdopodobnie wyniosą kilka milionów złotych. Nowa biblioteka ma zacząć działać w 2024 roku.

Info: podwyżki za wodę w MPWiK [01/02/2023]

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podniosło opłaty za wodę i ścieki. Od 27 stycznia za wodę i ścieki zapłacimy o ponad 10 proc. więcej.

Podwyżka, na szczęście ta nie jest drastyczna, zwiększa opłatę łączną z 9,85 zł/m³ do 10,88 zł/m³ zużytej wody, a więc o 10,5%powiedział Andrzej Grad ze spółdzielni “Wyżyny”, który odkrył podwyżkę, o której nadzwyczajnie cicho. Na nową stawkę 10,88 zł za metr sześcienny składa się 4,29 zł za wodę i 6,59 zł za ścieki. Stawki te będą jednak obowiązywać jedynie przez pierwszy rok trzyletniej taryfy. W drugim roku, a więc w 2024 łaczna kwota za wodę i ścieki wzrośnie prawie 60 gr zaś w trzecim (w 2025 r.) łącznie do 11,98 zł Nowa taryfa została zaakceptowana przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” już miesiąc temu. To organ, który zatwierdza nowe stawki.

Info lokalne: Grodzisk Mazowiecki – prezent dla nowonarodzonej dziewczynki [01/02/2023]

Na wtorkowej sesji rady miasta odbyło się uroczyste wręczenie wózka dla pierwszej mieszkanki Grodziska narodzonej w 2023 roku. Jak podaje portal grodzisknews, prezent trafił do Krystynki, a wraz z dyplomem odebrali go jej rodzice.

Dziewczynka przyszła na świat 2 stycznia o godz. 11.10. Prócz wózka i wyprawki, Krystynka otrzymała także zawieszkę z kołyską własnoręcznie wyhaftowaną przez mieszkankę gminy – Marię Staniak. Dodajmy zarazem, że gmina ufundowała wózek już kolejny rok z rzędu. Wcześniej trafił on m.in. do Lenki, Poli, Małgosi, Mai, Amelii, Kacperka, Aleksandra, Mai, a w ubiegłym roku do Emilki.

Info lokalne: nowy wiadukt stanie w Pruszkowie [01/02/2023]

PKP Polskie Linie Kolejowe we współpracy z samorządami budują bezkolizyjne skrzyżowania w Pruszkowie, Legionowie i Sulejówku. W Pruszkowie 292-metrowy wiadukt drogowy nad liniami Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki i Warszawa Zachodnia – Katowice usprawni komunikację między Pruszkowem i Piastowem.

Ustawiono już cztery podpory, na których oparta będzie konstrukcja wiaduktu. Wykonawca przygotowuje teren pod nasyp na dojazdach do wiaduktu. Koszt inwestycji to ok. 22 mln zł netto. Inwestycja zaplanowana jest do II połowy 2023 r. Skrzyżowania w Legionowie i Pruszkowie realizowane są ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W zeszłym roku na Mazowszu otwarto pięć bezkolizyjnych skrzyżowań.

Info lokalne: Szarpanina na Ursynowie [01/02/2023]

Szarpanina na jednym z ursynowskich osiedli. Pracownik przyszedł po zaległe wypłaty, a gdy ich nie otrzymał, swoją złość wyładował na samochodzie byłego pracodawcy. Przy okazji okazało się, że szef ma sporo na sumieniu… Podczas policyjnej interwencji wyszło na jaw, że pracodawca Miał odbyć karę 35 dni pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Zgodnie z dyspozycją sądu istniała możliwość uwolnienia się od kary aresztu, poprzez opłacenie grzywny 7 000 złotych. Funkcjonariusze umożliwili 52-latkowi dokonania opłaty na wskazany przez sąd numer rachunku. Po wykonanych czynnościach mężczyzna został zwolniony. Wyprowadzony z równowagi brakiem wynagrodzenia 31-latek trafił od policyjnej celi. Postawiono mu zarzuty uszkodzenia mienia oraz kierowania gróźb karalnych.

Info lokalne: Komorów na finał WOŚP 29 stycznia grał w ping ponga [01/02/2023]

W niedzielę 29 stycznia, w szkole w Komorowie rozegrano charytatywny turniej tenisa stołowego na rzecz 31 Finału WOŚP. Turniej rozgrywany był w czterech kategoriach umiejętności: „Młodzik”, „Junior”, „Open Am.”, „Open Pro”. Frekwencja dopisała i tym razem, zgłosiło się prawie 60-u uczestników. Wszystkie  kategorie rozgrywane były schematem „do 2-óch przegranych potyczek” (o zwycięstwie decydował wygrany mecz, zawodnik przegrywający rywalizował dalej). Mecze we wszystkich kategoriach rozgrywane były do 3-ech wygranych setów i oczywiście punktowane sety do 11-u punktów. W kategorii „Młodzik”:: I miejsce wywalczył Piotr Rożek. W kategorii „Junior”: na najwyższym stopmniu podjum stanął Tymek Kądziela, W kategorii „Open Am.”najlepszy okazał się Daniel Wilczak, a Open Pro”: bezapelacyjnie zwyciężył Jacek Madej.

Wszyscy zwycięzcy każdej kategorii od miejsca 1-ego do 3-ego otrzymali medale, okazjonalne statuetki i nagrody rzeczowe. Dodatkowo dla każdego uczestnika turnieju zostały przygotowane pamiątkowe medale i napoje.

Info: Mazowsze wprowadza profilaktykę depresji u dzieci i młodzieży [01/02/2023]

Samorząd województwa mazowieckiego realizuje kompleksowy program profilaktyczny, dzięki któremu młodzi mieszkańcy Mazowsza, w wieku 12-21 lat, mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji dotyczących zaburzeń depresyjnych.

Program obejmuje przeprowadzenie badania w kierunku wykrycia depresji, u wszystkich uczestników, którzy spełnią określone kryteria kwalifikacji, w wieku 12-21 lat. U osób z pozytywnym wynikiem badania planowane są konsultacje ze specjalistą i sesje terapeutyczne.

Dodatkowo w ramach Programu realizowane są działania szkoleniowe dla kadry pedagogicznej z terenu województwa mazowieckiego.

Udział w Programie dla uczestników jest całkowicie bezpłatny, ponieważ finansowany jest w całości z budżetu województwa mazowieckiego. Na działania przeznaczono 8 mln zł.

Info lokalne: przebudowa w Nadarzynie [01/02/2023]

[01/02/2023]

Już wkrótce gmina Nadarzyn zajmie się przebudowę ul Kajetanowskiej i Długiej. Inwestycja zakłada także modernizację chodnika tlumaczy wójt Dariusz Zwoliński:

Przebudowana i poszeżona zostanie także ul Złotego Kłosu i Gruntowa tak aby ułatwić dojazd do nowego przedszkola. Na tym nie koniec drogowych planów inwestycyjnych dodaje wójt Zwoliński:

Jak tłumaczy wójt Nadarzyna przez szalejącą drożyznę, środki na inwestycje drogowe musiały być zmniejszone z 3 do 1 mln zł. Co za tym idzie niektóre ulice doczekają się jedynie utwardzenia destruktem, jak np. Łączna w Ruścu czy Figowa.

Kierowcy, którzy codziennie pokonują skrzyżowanie ulic Błońskiej i Mszczonowskiej doczekają się w tym miejscu ronda. Gmina Nadarzyn wraz z partnerami, którzy są właścicielami dróg podjęli już stoswne działania powiedział POPradiu wójt Dariusz Zwoliński:

Za budowę odpowiedzialny będzie Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich.

 

Kultura: “Dobrze się kłamie” w CKiS Pruszków 24 lutego

Przed nami kinowy hit na deskach teatru. „Dobrze się kłamie” to astronomicznie zabawny spektakl o skomplikowanych relacjach międzyludzkich.

Kto spośród przyjaciół coś ukrywa? Kto ma na koncie poważne kłamstwa, a kto tylko nieco ściemnia? Odpowiedzi ma dostarczyć niebezpieczna gra… Każdy, kto siedzi przy stole, ma podzielić się z przyjaciółmi zawartością swojego telefonu.

Dobrze się kłamie” do zobaczenia w CKiS w Pruszkowie przy Bohaterów Warszawy 4 o 17.30 i 20.00.

Kultura: “Love Story” Sławka Uniatowskiego w CKiS w Pruszkowie 19 lutego

Love story” to tytuł koncertu Sławka Uniatowskiego, który wykona utwory z repertuaru m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Perfectu, Krzysztofa Krawczyka, Franka Sinatry oraz Joe Cockera. Podczas koncertu nie zabraknie autorskich hitów Sławka, a także muzycznych niespodzianek, które z pewnością ucieszą publiczność. 

Sławek Uniatowski na deskach CkiS w Pruszkowie 19 lutego o godzinie 19.00. Bilety do nabycia w recepcji przy Bohaterów Warszawy 4.

Kultura: spektakl “Kobieta na zamówienie” z Jackiem Kawalcem w CKiS Pruszków 13 lutego

Jacek Kawalec jako Bill czyli nudnawy statystyk w stosownym wieku, dostaje na urodziny od swojego najlepszego przyjaciela Leona (Dariusz Niebudek) – niecodzienny prezent. Tym prezentem okazuje się być ankieta matrymonialna. Dziesięć cech idealnej kobiety, o której marzy każdy facet. No może nie każdy, ale z pewnością większość.

Kobieta na zamówienie” komedia, w której – jak to i w życiu bywa,
nawet najpiękniejsze marzenia gdy tylko zaczną się spełniać, wywracają nasze poukładane życie do góry nogami! Czy tak jest w istocie? Można się przekonać 13 lutego o godzinie 19 w sali widowiskowej CKiS w Pruszkowie. Bilety do nabycia w kasie. 

Info lokalne: zamknięcie mostu w ciągu DW805 w Warszawicach w powiecie otwockim [31/01/2023]

Od czwartku 26 stycznia 2023 zamknięty jest most w ciągu drogi wojewódzkiej nr 805, nad Kanałem Warszawickim w Warszawicach w powiecie otwockim. Objazd został wyznaczony drogą 801 i drogami lokalnymi. Utrudnienia potrwają do sierpnia tego roku.

Zmiana organizacji ruchu jest spowodowana pracami przy obiekcie. W miejscu istniejącego powstanie nowy most z wydzielonym ciągiem pieszo-rowerowym oddzielonym barierą ochronną. Koszt robót to 4,3 mln zł.

Info lokalne: Warszawa Stegny i tory tramwajowe [31/01/2023]

Już w 2024 roku mieszkańcy Stegien dojadą tramwajem do centrum Warszawy. Podróż potrwa zaledwie 20 minut. Tory na ul. św. Bonifacego będą przykryte rozchodnikiem, a przy trasie zostanie zasadzonych łącznie 40 drzew, 1188 krzewów oraz 355 innych roślin. Prace budowlane rozpoczną się pod koniec tego roku. Warszawa skorzystała z prawa opcji i zleciła budowę trasy tramwajowej na Stegny wzdłuż ul. św. Bonifacego. Prawo do takiej decyzji było zagwarantowane w umowie na budowę tramwaju do Wilanowa. Tramwajarzom udało się wygospodarować pieniądze na budowę, a korzystna cena na wykonanie prac znana była już od kilkunastu miesięcy.Tory znajdą się na środku ul. św. Bonifacego. Kierowcy będą mieli do dyspozycji, jak dotąd, po jednym pasie i dwie zawrotki – na wysokości ul. Batumi i przy pętli. . Prace budowlane rozpoczną się pod koniec tego roku, a pierwszy tramwaj przejedzie pod koniec 2024 roku. Tory tramwajowe wzdłuż ul. św. Bonifacego połączą się powstającą trasą tramwaju do Wilanowa. Koszt budowy wyniesie 56 mln zł. 

Info lokalne: Gastronomia na Bulwarach Wiślanych w Warszawie [31/01/2023]

Gastronomia – razem z kulturą i rekreacją – wraca na Bulwary Wiślane. Ratusz rozstrzygnął przetarg na dzierżawę terenów nad Wisłą na odcinku od Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty do mostu ks. J. Poniatowskiego. Nadwiślańskie klubokawiarnie mają ruszyć razem z otwarciem sezonu letniego – czyli w majówkę. Postępowanie ogłoszone zostało jeszcze w ubiegłym roku, by dzierżawcy mieli czas na przygotowania do sezonu. Każdy z lokali będzie zobowiązany do przygotowania mapy akustycznej, zainstalowania kurtyn dźwiękochłonnych i podłączenie się do miejskiego sytemu monitoringu hałasu, który pomyślnie wprowadzony został na tym odcinku w ubiegłym sezonie.

Info lokalne: Piaseczno – drugi etap konkursu Most the Most na remont domu druha Zośki [31/01/2023]

Trwa drugi etap konkursu grantowego Fundacji Most the Most, w którym Gmina Piaseczno ma szansę otrzymać 1 000 000 zł dotacji na remont „Domu Zośki”. Założeniem konkursu jest inicjatywa i uczestnictwo mieszkańców w procesie decyzyjnym na każdym etapie, dlatego w II Konkursie organizatorzy czekają na pomysły i sugestie mieszkańców odnośnie funkcji, jaką będzie pełnił budynek po modernizacji.Zgodnie z koncepcją zagospodarowania budynku, ma w nim powstać ekspozycja przypominająca Rodzinę Zawadzkich, oddaną pracy społecznej i zaangażowaną w walkę o niepodległość Polski. Druga część ekspozycji poświęcona będzie Szarym Szeregom. Opowieść o historii działalności harcerskiej w okresie II wojny światowej oraz ich roli w Powstaniu Warszawskim będzie łączyć się z powojenną historią harcerstwa na terenie gminy Piaseczno. Na konsultacje dotyczące przyszłych funkcji, które mógłby pełnić zabytkowy dom Rodziny Zawadzkich piaseczyński magistrat zaprasza dziś o godz.  17.00 do Centrum Edukacyjno-Multimedialnego przy ul. Jana Pawła II 55. 

Info lokalne: konkurs dla NGO’s w Piasecznie [31/01/2023]

W Piasecznie trwa konkurs dla organizacji pozarządowych w zakresie kultury, sportu oraz zdrowia. Jest także oddzielna pula pieniędzy na działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia. 

Oferty można składać na cztery główne zadania, Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na to zdanie przewidziano  115 000 zł, Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu niemal 195 000 zł, ochrona i promocja zdrowia czy działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich otoczenia. Przede wszystkim atrakcyjność programu zawartego w ofercie, ale również możliwości, kwalifikacje osób, które będą realizować zadanie czy kalkulację kosztów władze powiatu będą oceniać najwyżej. Na oferty piaseczyńskie starostwo będzie czekać do 16 w swojej siedzibie przy ul. Chyliczkowskiej, ale dokumenty można też wysłać pocztą.

Info lokalne: Brwinów – konkurs na mural [31/01/2023]

Gmina Brwinów uczci przypadającą w tym roku 160. rocznicę powstania styczniowego wykonaniem na budynku dawnej kuźni muralu nawiązującego do rysunku Artura Grottgera „Kucie kos”. Uczestnicy konkursu będą mieć czas do końca lutego, by przygotować projekt, wizualizację oraz kosztorys jego wykonania. Ze zwycięzcą zostanie zawarta umowa na realizację muralu, który będzie witał wszystkich zmierzających od ronda Kozielewskiego w stronę Rynku. Brwinów ma szczęście do murali – Wacław Kowalski spoglądający na miasto przy rondzie swojego imienia czy strażacy ruszający do akcji widoczni na budynku OSP stali się już wizytówkami gminy. Na równie dobry efekt liczy burmistrz Arkadiusz Kosiński, ogłaszając konkurs na wykonanie muralu na budynku przy ul. Dworskiej 1, przy skrzyżowaniu z ul. Biskupicką, gdzie niegdyś funkcjonowała jedna z brwinowskich kuźni.

Info: ostrzeżenie dla seniorów [31/01/2023]

„Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!” to publikacja przygotowana przez Miasto Stołeczne Warszawa i Komendę Stołeczną Policji. Celem kampanii jest przeciwdziałanie oszustom. Podczas spotkania w kinie Muranów zaprezentowano dane z których wynika, że głównymi ofiarami oszustw na tzw. „wnuczka” są osoby powyżej 80 lat. Co roku liczba dokonanych przestępstw plasuje się na podobnym poziomie. W 2022 roku na terenie stołecznego garnizonu czyli Warszawa i pobliskie powiaty odnotowano 378 oszustw. Największe wrażenie zrobiły kwoty strat. Tylko w ubiegłym roku, w wyniku przestępstw metodą „na wnuczka”, seniorzy stracili łącznie ponad 25 mln zł. To najwyższa kwota od 5 lat., która dodatkowo potwierdza, że działania prewencyjne są niezbędne. Od początku 2023 roku oszuści wyłudzili już 130 tys. zł.
Publikacja zawiera krótką charakterystykę działania sprawców i opis ich metod oraz zalecane zasady postępowania, które ochronią seniora przez oszustem.