Szkolne łazienki na Mazowszu pozostawiają wiele do życzenia

Udostępnij:

W zeszłym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie zarządziła kontrole w szkołach podstawowych. Jak się okazuje, nadal nie wszyscy uczniowie w województwie mazowieckim mają dostęp do czystych i funkcjonalnych łazienek. Problemy z zapewnieniem odpowiedniego stanu sanitarnego stwierdzono w 19 szkołach podstawowych i w 28 zespołach szkół.

Równie niepokojące są wnioski inicjatorów programu: “Wzorowa łazienka”, którzy przeprowadzili badanie wśród uczniów szkół podstawowych. Dzieci postrzegają szkolne łazienki jako zaniedbane i niewyposażone w podstawowe środki higieny. Aż 39% uczniów zgłasza swoim rodzicom problemy takie jak: nieprzyjemny zapach, brak ręczników papierowych, papieru toaletowego, czy też mydła.

Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego ostrzegają, że źle utrzymane łazienki narażają dzieci na kontakt w wieloma groźnymi bakteriami, wirusami i pasożytami. Aby temu przeciwdziałać, szkoły mogą się zgłaszać do programu: “Wzorowa łazienka”. Mogą w ten sposób uzyskać nawet 30 tysięcy złotych na remont swoich sanitariatów. Regulamin programu oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.wzorowalazienka.pl.

Marek Gutowski

fot. materiały prasowe 

Udostępnij:

Komentarze