W Ożarowie, Podkowie i Wieliszewie odbyły się ostatnie referenda ws. warszawskiej metropolii

Udostępnij:

Niemal wszyscy głosujący mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego byli przeciwni przyłączeniu ich gminy do Warszawy. Na „nie” głosowało ponad 95 procent mieszkańców, a frekwencja na wczorajszym referendum wyniosła ponad 35 procent.
Podobne wyniki były w Podkowie Leśnej. Również ponad 95 procent głosujących nie chciało przyłączenia Podkowy do stolicy. Tu frekwencja była większa, niż w Ożarowie – ponad 42 procent.
Trzecie referendum odbyło się w Wieliszewie. Tak samo, jak w Ożarowie i Podkowie ponad 95 procent głosujących powiedziało „nie” dla „wielkiej Warszawy”. W przypadku Wieliszewa referendum okazało się jednak nieważne, bo frekwencja była niższa, niż 30 procent.
Wyniki wczorajszych plebiscytów potwierdzają, że mało kto był chętny wobec poselskiego projektu włączenia w obszar Warszawy ponad 30 okolicznych gmin. Wzbudził on również gorący sprzeciw większości lokalnych samorządów i pod koniec kwietnia został wycofany z Sejmu. Władze Ożarowa, Podkowy i Wieliszewa zdecydowały jednak o tym, że referenda i tak się odbyły.

Marek Gutowski

fot. archiwum

Udostępnij:

Komentarze