Cudzoziemcy pracowali nielegalnie na terenie budowy Galerii Północnej w Warszawie

Udostępnij:

Na początku sierpnia inspektorzy pracy w asyście policji otoczyli teren budowy nowego centrum handlowego na warszawskiej Białołęce. Sprawdzali, czy zatrudnieni tam obywatele innych krajów mieli pozwolenie na pobyt i pracę w Polsce.
Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, skontrolowanych zostało niemal 80 osób, m.in. Ukraińcy, Białorusini, Czeczeni czy też Albańczycy. Cztery osoby nie miały pozwolenia na pobyt w Polsce i będą musiały opuścić terytorium naszego kraju.
Nadal trwają postępowania kontrolne wobec kilkudziesięciu osób. Dwie z nich otrzymały już grzywny za pracę bez pozwolenia, a dwie kolejne będą miały sprawy w sądzie. Kłopoty mogą mieć również firmy budowlane, które zatrudniały cudzoziemców bez ważnych papierów.
A to jeszcze nie wszystko. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, inspektorzy wykryli też na budowie Galerii Północnej liczne nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pracy, w tym brak odpowiedniego obuwia i kasków ochronnych u pracowników, czy też niewłaściwe zabezpieczenie rusztowania.
Po kontroli Państwowa Inspekcja Pracy wydała m.in. pięć decyzji natychmiastowego wstrzymania prac na terenie budowy.

Marek Gutowski

fot.

Udostępnij:

Komentarze