Podkowa Leśna jednak stanie się częścią Warszawy?

Udostępnij:

Niedawno informowaliśmy, że w projekcie złożonym do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, zakładającym  przyłączenie do obszaru miasta stołecznego Warszawy aż 32. pobliskich gmin, zabrakło Podkowy Leśnej. Dzisiaj dotarliśmy do nieoficjalnych jeszcze informacji o poprawce tego projektu, która zakłada również przyłączenie Podkowy.

Nie budzi to jednak entuzjazmu włodarzy tej gminy. Już wczoraj w wypowiedzi dla POPradia burmistrz Artur Tusiński przekonywał, że projekt ustawy w obecnej postaci w ogóle nie powinien wejść w życie, bo jego zdaniem w takim mega-mieście samorząd nie będzie miał szans na sprawne działanie. Mówi burmistrz Podkowy Leśnej, Artur Tusiński:

Obawy burmistrza Podkowy Leśnej podzielają włodarze jeszcze bardziej oddalonego od Warszawy Grodziska Mazowieckiego. Burmistrz Grzegorz Benedykciński uważa, że takich zmian nie można wprowadzać bez referendum, a mieszkańcy ościennych gmin powinni się wypowiedzieć, czy chcą przyłączenia do stolicy.
Tymczasem autorzy projektu przekonują, że po zmianie ustroju Warszawy gminy zachowają pewną autonomię, a wiele decyzji zapadać będzie na szczeblu lokalnych samorządów. Planowanych zmian broni premier Beata Szydło:

Przypomnijmy, że zgodnie z planami Prawa i Sprawiedliwości całą powiększoną aglomeracją warszawską miałby zarządzać jeden prezydent – wybierany przez mieszkańców wszystkich
dołączonych gmin. Wspólna byłaby również rada miasta, która powiększyłaby się o jednego przedstawiciela każdej z gmin.

Udostępnij:

Komentarze