Nowa uchwała antysmogowa na Mazowszu

Udostępnij:

We wtorek przed południem radni sejmiku zajmowali się uchwałą antysmogową. Przyjęta uchwała ma przyczynić się do polepszenia jakości powietrza w województwie. W czasie obrad aktywiści zorganizowali na placu Bankowym manifestację.
Ustawa zawiera zapis o zakazie stosowania najgorszej jakości paliw takich jak muły i flotokocentraty węglowe, węgiel brunatny czy drobny węgiel kamienny.
Od dziś nie będzie można instalować pieców niższej jakości, które emitują do atmosfery dużo szkodliwych, trujących substancji. Będzie to zmiana, która radykalnie poprawi jakość powietrza na terenie Mazowsza – powiedział Wojciech Bartelski, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej. Na wymianę najgorszego rodzaju kotłów bezklasowych, które nie spełniają żadnych norm emisji mieszkańcy mają czas do 1 stycznia 2023 roku. Z kolei zakaz stosowania najniższej jakości paliw stałych będzie obowiązywał od 1 lipca 2018 roku. Mówi Marcin Podgórski dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych UMWM.

“Smog to nie mgła”, “chcemy oddychać”, “bez smogu, bez dymu – to wawerski azymut” z takimi hasłami przed urzędem pikietowali aktywiści, niektórzy poprzebierani za pluszaki – łosia i niedźwiedzia, które nosiły maski antysmogowe.

Andrzej Kopczyński

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego 

Udostępnij:

Komentarze