Warszawa może wchłonąć aż 32 okoliczne gminy

Udostępnij:

Niedawno informowaliśmy o planach partii rządzącej na dołączenie do stolicy wszystkich sąsiadujących gmin. Po tym jak posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie gotowy projekt ustawy o aglomeracji warszawskiej okazuje się, że zamierzenia te są znacznie bardziej rozległe. Zgodnie z tym projektem w skład miasta stołecznego Warszawy mają wchodzić również bardziej odległe gminy, takie jak Pruszków, Grodzisk Mazowiecki, Otwock, a nawet Góra Kalwaria.

W ten sposób powstanie metropolia o powierzchni nawet 3-krotnie większej od obecnej Warszawy. Całością zarządzał będzie jeden prezydent – wybierany przez mieszkańców całej aglomeracji. Wspólna będzie również rada miasta, która powiększy się o jednego przedstawiciela z każdej z gmin.

I to właśnie może być powodem planowanych zmian. W gminach okalających Warszawę Prawo i Sprawiedliwość ma duże poparcie i przeważnie wygrywa tam wybory samorządowe. Inaczej jest w samej stolicy, gdzie od czasu zakończenia kadencji przez Lecha Kaczyńskiego żaden kandydat PiS-u nie zdołał zwyciężyć w wyborach na prezydenta miasta.
Gdyby plany dołączenia sąsiadujących gmin udało się wcielić w życie przed wyborami samorządowymi w 2018 roku, szanse kandydata partii rządzącej na prezydenturę w stolicy mogłyby znacznie wzrosnąć.

Udostępnij:

Komentarze